Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova

Ambasada Republicii Moldova în Republica Estonia

A A A
Linia de urgenţă a Ambasadei Republicii Moldova:
Atenţie! Exclusiv pentru cetăţenii Republicii Moldova care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă (accidente cu victime, decese, calamităţi şi alte situaţii de pericol sau cu caracter extraordinar).
La acest număr de telefon NU se furnizează informaţii consulare.
 

Principalele vizite bilaterale

În Moldova

 

  • 13-16 septembrie 2018 - Delegaţia grupului de prietenie Estonia-Moldova din cadrul Parlamentului Estoniei, condusă de către Preşedintele grupului Erki Savisaar
  • 17-19 iunie 2018 - Prim-ministrul Republicii Estonia, Jüri Ratas
  • 27 februarie 2017 - Ministrul Afacerilor Externe al Republicii Estonia, Sven Mikser
  • 30 octombrie 2015 - Directorul General al Departamentului Politic al Ministerului Afacerilor Externe eston, Paul Teesalu, şi participarea la consultări politice interministeriale
  • 29 aprilie 2015 - Ministrului Afacerilor Externe al Estoniei, Keit Pentus-Rosimannus
  • 18-21 aprilie 2015 - Președintele grupului parlamentar de prietenie în Riigikogu, Deniss Boroditš
  • 28-30 octombrie 2014 - Preşedintele Comisiei pentru Afaceri Europene a Parlamentului Estoniei, Kalle Palling
  • 19-21 octombrie 2014 - Ministrul Agriculturii al Estoniei, Ivari Padar
  • 5-7 octombrie 2014 - Ministrului Protecţiei Sociale, Helmen Kütt
  • 1 septembrie 2014 - Secretarul General al Ministerului Afacerilor Externe al Estoniei, Alar Streimann
  • 13-15 mai 2014 - Participarea preşedintelui Parlamentului Estoniei, Eiki Nestor, la Summit-ul NB-8 la Chișinău
  • Noiembrie, 2013 - Ex-preşedintele Estoniei, Arnold Ruutel
  • Octombrie, 2013 - Preşedintele Estoniei, Toomas Hendrik Ilves
  • Martie, 2012 - Ministrul Agriculturii, Helir-Valdor Seeder
  • Iulie 2010 - Ministrul Afacerilor Regionale, Siim-Valmar Kiisler
  • Noiembrie 2007 - Prim-Ministrul, Andrus Ansip
  • Aprilie 2007 - Preşedintele Parlamentului, Ene Ergma
  • Martie 2007, Octombrie 2006 şi Iulie 2005 - Ministrul Afacerilor Externe, Urmas Paet
  • Mai 2006 - Ministrul Justiţiei, Rein Lang
  • Martie 2006 - Preşedintele Estoniei, Arnold Rüütel

 

În Estonia

 

  • 15-16 mai 2018 - Ministrul Apărării al RM, Eugeniu Sturza
  • 3-5 mai 2018 - Secretarul de Stat al Ministerului Educaţiei, Culturii şi Cercetării din RM, Angela Cutasevici
  • 6-7 iulie 2017 - Secretarul General al Ministerul Afacerilor Interne al RM Mihail Beregoi, și Viceministrul Justiției al RM, Eduard Serbenco
  • 9-13 aprilie 2017 - Viceministrul Sănătăţii al RM, Oleg Creciun
  • 12-14 martie 2017 - Ministrului Culturii al RM, Monica Babuc
  • 9-10 februarie 2017 - Viceministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene al RM, Daniela Morari
  • 24-26 octombrie 2016 - Viceministrul Finanţelor al RM, Veronica Vragaleva
  • 28-29 aprilie 2016 - Secretarul General al Ministerului Afacerilor Externe şi Integrării Europene al RM, Anatol Vangheli
  • 21-23 aprilie 2016 - Viceministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare al RM, Vasile LUCA şi participarea la forumul agro-alimentar Maamess 2016
  • 12-14 aprilie 2016 - Ministrul afacerilor externe şi integrării europene al RM, Andrei Galbur
  • 30 noiembrie – 03 decembrie 2015 - Ministrul Sănătăţii al RM, Ruxanda Glavan
  • 28-30 octombrie 2015 - Participarea producătorilor din RM la expoziţia Tallinn Food Fair 2015
  • 19-23 iulie 2015 - Ministrul Sănătăţii al RM, Mircea Buga
  • 19-20 Mai 2015 - Participarea Preşedintelui Camerei de Comerţ şi Industrie din RM, Valeriu Lazăr, la forul de afaceri moldo-estonian la Tallinn
  • 11-14 mai 2015 - Viceministrul Tehnologiei Informaţiei şi Comunicaţiilor al RM, Vitalie Tarlev
  • 5-9 mai 2015 - Secretarul general adjunct Vladimir Şarban şi consilierul Vlad Ţurcanu ai Preşedintelui R.Moldova
  • 22-25 martie 2015 - Viceministrul Tehnologiei Informaţiei şi Comunicaţiilor al RM, Vitalie Tarlev
  • 18-20 februarie 2015 - Viceministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare al RM, Vladimir Loghin
  • 2-6 septembrie 2014 - Viceministra Educaţiei, Loretta Handrabura
  • 26-30 aprilie 2014 - Viceministrul afacerilor externe şi integrării europene, Iulian Groza
  • Aprilie - Participarea delegaţiei din RM la forumul agricol Maamess 2014 la Tartu
  • Octombrie/Noiembrie 2013 - Participarea a 10 companii din RM la FoodFair2013 de la Tallinn
  • Octombrie, 2013 - Şeful Departamentului Poliţiei de Frontieră,Dorin Purice
  • Septembrie, 2013 - Viceministrul Tineretului şi Sportului,Dragoş Hîncu
  • Iunie, 2013 - Viceministrul Transporturilor şi Infratsructurii Drumurilor,Boris Gherasim
  • Mai, 2013 - Şefa Centruluzi de Guvernare Electronică,Stela Mocan
  • Mai, 2013 - Viceministrul afacerilor externe şi integrării europene, Natalia Gherman
  • Aprilie, 2013 - Viceministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, participarea la „ Agroforum Balticum”, Viorel Gutu
  • Februarie, 2013 - Directorul General al Serviciului Protecţie Civilă şi Situaţiilor Excepţionale a Ministerului de Interne al RM,Mihai Harabagiu
  • Ianuarie, 2013 - directorul CNA, Viorel Chetraru
  • Noiembrie 2012 - Prim-Vicepreşedintele Parlamentului R.Moldova, Vlad Plahotniuc,
  • Iulie 2012 - Ministrul Agriculturii, Vasile Bumacov,
  • Decembrie, 2011 - Ministrul Tineretului şi Sportului, Ion Cebanu
  • Noiembrie, 2011 - Ministrul Sănătăţii, Andrei Usatîi
  • Octombrie 2011 - Prim-Ministrul,Vladimir Filat şi Ministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Iurie Leancă, Ministrul Apărării, Vitalie Marinuţă, Ministrul Muncii, Protecţiei Sociale şi a Familiei, Valentina Buliga, Ministrul Mediului, Gheorghe Şalaru, Ministrul Educaţiei, Mihai Şleahtiţchi.
  • Mai, 2011 - Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor,Anatolie Şalaru
  • August 2010 - Ministrul Agriculturii, Valeriu Cosarciuc
  • Iunie 2010 - Ministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Iurie Leancă
  • Septembrie 2005 - Preşedintele, Vladimir Voronin şi Ministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene Andrei Stratan